6 cele mai bine plătite locuri de muncă pentru social media Savvy

Horoscopul Tău Pentru Mâine

Cum ți-ar plăcea să câștigi 1,5 milioane de dolari pe an doar prin deconectarea articolelor noi de pe YouTube?

Sau ce zici de obținerea a peste 80.000 de dolari aprobând postări pe platformele de socializare?

Cu siguranță, lumea s-a schimbat foarte mult de la introducerea rețelelor sociale. Acum, Facebook și Twitter au devenit locuri de „hangout”. Instagram și Pinterest, pe de altă parte, întruchipează un mare centru comercial virtual. În afară de comunicarea cu cei dragi, aceste canale au devenit căi de angajare și a castiga bani , de asemenea. De fapt, există mai multe cariere astăzi care nu existau acum zece ani!

Crezi că ești suficient de priceput în social media? Încercați mâna la aceste locuri de muncă bine plătite și s-ar putea să obțineți un loc de muncă de vis, altfel decât orice altceva.

* Notă: estimările salariale sunt preluate din Payscale și Indeed.Publicitate

1. Influencer pentru rețelele sociale

Un „influențator” poate însemna multe lucruri: totuși, implică în mod obișnuit pe cineva cu a) un număr mare de persoane online, și b) este foarte implicat cu publicul său că are în esență un impact asupra a ceea ce cumpără acești oameni. Pentru a deveni un factor de influență social media eficient, trebuie mai întâi să vă stabiliți pe web. Alte abilități de care aveți nevoie includ:

  • expertiză pe o anumită platformă (adică Instagram, YouTube, Facebook, Twitter)
  • creativitate pentru crearea de conținut unic (de exemplu, videoclipuri, povești etc.)
  • abilități interumane (pentru păstrarea relațiilor cu alți influențatori, audiențe și clienți)

Salariu estimat: dacă doriți să începeți o carieră reală pe rețelele de socializare, a începe ca Influencer este un bilet bun. În funcție de clienții cu care lucrați, de experiența dvs. și de nivelul de competențe pe care le dețineți, ați putea câștiga oriunde de la 35.000 $ la 50.000 $.

2. Social Media Strategist

Numit și specialist în social media, această persoană este responsabilă de urmărirea tendințelor din social media și de modul în care companiile le pot integra în strategiile lor de afaceri. Acest lucru necesită în mod obișnuit un an sau mai multă experiență, deoarece Web-ul este extrem de dinamic și deciziile nu pot fi luate pur și simplu pe bază de intuiții. Această slujbă ar avea nevoie, de asemenea, de cunoștințe privind procesele de analiză și algoritm.

Spre deosebire de Influencers, strategii au nevoie de expertiză pe platformele populare de socializare - nu doar într-una. Câteva lucruri pe care le-ați face includ:

  • crearea de strategii de socializare pentru diferite platforme online
  • dezvoltarea de promoții și interacțiunea cu publicul
  • coordonarea cu alți experți (adică redactori) pentru postările de pe rețelele sociale
  • efectuarea și analiza analizelor pentru a descoperi eficiența campaniilor

Salariu mediu: A strateg de social media se poate bucura de un venit mediu de 50.000 de dolari. Dar pentru funcționarii de agenți specializați, poate crește până la aproximativ 79.000 de dolari, în special pentru funcțiile manageriale. Nu este rău pentru arderea uleiului de la miezul nopții pe subiecte de actualitate.Publicitate

3. Consultant de marketing

Vrei să-ți intensifici jocul? Un consultant de marketing poate lucra independent sau la o agenție de consultanță. Deoarece rolul lor principal solicită furnizarea de informații profesionale cu privire la tendințele de marketing, canale și promoții, cunoașterea social media este crucială.

Doriți să ajutați companiile să-și îndeplinească obiectivele prin proiecte de marketing direcționate pe Facebook sau Instagram? Aceasta ar putea fi doar treaba pentru tine. În afară de abilitățile de socializare, a consultant de marketing trebuie, de asemenea:

  • efectuați cercetări despre industria, piața, tendințele etc. ale clienților dvs.
  • oferiți rapoarte detaliate și recomandări pentru a face planuri de marketing educate
  • ajutor în oferte de produse sau servicii noi
  • urmăriți vânzările, progresul și performanța în timp

Salariul mediu: întrucât nu vă mai concentrați doar pe publicarea postărilor sau pe derularea fluxurilor de știri, salariul primește, de asemenea, o creștere în medie de 57.000 USD. Dacă urcați în funcții mai înalte, cum ar fi director de marketing sau manager, acest număr ar putea crește la 150.000 de dolari pe an. Dulce!

4. Manager comunitate

Nu este ușor să construiești un brand online. De aceea, persoanele cu experiență în rețelele de socializare au deja un avantaj, mai ales dacă și-au construit o urmărie puternică și loială de-a lungul timpului. Dacă aceasta este ceașca dvs. de ceai, încercați să aplicați ca community manager pentru mărci sau companii ești pasionat de asta. Practic, deveniți fața companiei: gestionați totul, de la marketingul pe rețele sociale, crearea de conținut, PR și chiar relațiile cu clienții.

Publicitate

manager social-media

Așadar, nu uitați să vă perfecționați aceste alte abilități pentru a vă îmbunătăți șansele la această nouă carieră:

  • veniți cu strategii inteligente pentru viitorul afacerii sau al mărcii
  • răspunde la feedbackul clienților, clienților, partenerilor sau mass-media
  • planificați evenimente sau întâlniri în comunitate
  • scrie bloguri, buletine informative și alte forme de comunicare pentru companie

Salariul mediu: În funcție de experiența dvs., salariul mediu pentru acest loc de muncă este de obicei 48.000 USD. Cu toate acestea, puteți obține 73.000 de dolari în funcție de locul de muncă. Satisfacția la locul de muncă este apreciată la această profesie, deci este cu siguranță o opțiune demnă de analizat.

5. Director Comunicare Marketing

Dacă ați mai aplicat cunoștințele dvs. despre rețelele sociale în anumite poziții (cum ar fi un expert în rețelele sociale sau un agent de marketing digital), atunci acesta ar putea fi următorul pas din carieră. Gândiți-vă la acest rol ca la o combinație între un consultant de marketing și un manager de comunitate. În unele companii, ați putea fi chiar implicat în SEO, design web sau marketing prin e-mail. Dacă intenționați obținerea unui loc de muncă ca director de comunicare de marketing , bifați mai întâi câteva dintre aceste abilități:

  • capacitatea de a se coordona bine cu agențiile partenere
  • supraveghează analiza și evaluarea datelor de piață
  • creați și executați strategii pentru a crește cota de piață
  • obțineți aprobarea finală pentru toate planurile de marketing și / sau promoțiile

Salariul mediu: deoarece veți fi responsabil atât pentru campaniile de marketing noi, cât și pentru cele tradiționale, este important să aveți talente puternice de comunicare și analitice. Răsplata este bună, totuși: la un salariu mediu de 76.000 de dolari sau până la 140.000 de dolari pentru mai mulți indivizi.

6. Vicepreședinte al Comunicațiilor

Sunteți gata să deveniți pistolul de top? La fel de vicepreședinte de comunicare , cu siguranță vă duceți cunoștințele despre rețelele sociale la noi culmi. Acum, nu veți freca doar coatele cu influențatori online, ci mai important, mass-media. Veți gestiona, îmbunătăți, promova și proteja direct reputația unei companii. Destul de asemănător cu rolul unui manager de comunitate (deși cu mai multă responsabilitate), tu ești chipul mărcii pe care o reprezinți.Publicitate

Deci, pregătește-te pentru aceste responsabilități:

  • raportați direct președintelui companiei
  • dezvoltă și / sau contribuie la programele non-profit aplicabile
  • creați, integrați și implementați diverse activități de PR pentru creșterea companiei
  • stimulează conștientizarea și sprijinul pentru afacere sau companie
  • mentor și / sau dezvoltarea personalului

Salariul mediu: Aceasta conduce pachetul pentru locuri de muncă social-media bine plătite în 2016, cu un venit mediu de 126.000 de dolari. Ai mai mult de cinci ani de experiență sub centura ta? S-ar putea să te uiți la 223.000 de dolari pe an pentru expertiza ta. Nu-i rău.

Cine spune că Internetul nu face bine nimănui? Dacă aveți grijă să transformați aceste cunoștințe într-o abilitate reală, cu practică și răbdare, ați putea câștiga dolari de top prin simpla cunoaștere a social media.

Calculator De Calorie